KONST / Litografier / Färglitografi 7437070
*
nr 743 7070
Yrjö Edelmann
(1941-2016), Sverige
Färglitografi , Yrjö Edelmann (f. 1941), 116/125, Komposition, bladets mått: 68 x 64
Yrjö Edelmann, född 1941 i Helsingfors, svensk målare och grafiker. Yrjö Edelmann avled 2016.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
3.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 19:20:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/2 14:40:38
1
1.500 kr
27/2 15:36:24
2
1.500 kr
27/2 19:03:34
3
2.000 kr
27/2 19:08:06
4
1.700 kr
27/2 19:08:50
5
2.500 kr
27/2 19:11:31
4
2.200 kr
27/2 19:11:32
3
2.600 kr
27/2 19:13:38
5
Vinnande bud
27/2 19:15:13
4
3.000 kr
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Yrjö Edelmann
Yrjö Edelmann, född 1941 i Helsingfors, svensk målare och grafiker. Yrjö Edelmann avled 2016.
Läs mer om Yrjö Edelmann
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik komposition litografi litografier litografiskt blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige yrjö edelmann
-
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:19
-
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:36
-
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:04
-
5299 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:28
-
5304 Färglitografi
Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Föräldrar med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:54
-
6113 Färglitografi
Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:15
*
Yrjö Edelmann
Yrjö Edelmann, född 1941 i Helsingfors, svensk målare och grafiker. Yrjö Edelmann avled 2016.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Yrjö Edelmann
nr 743 7070
Yrjö Edelmann
(1941-2016), Sverige
Färglitografi , Yrjö Edelmann (f. 1941), 116/125, Komposition, bladets mått: 68 x 64
Yrjö Edelmann, född 1941 i Helsingfors, svensk målare och grafiker. Yrjö Edelmann avled 2016.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.500 kr |
Såld: | 3.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/2 14:40:38 | 1 | 1.500 kr |
27/2 15:36:24 | 2 | 1.500 kr |
27/2 19:03:34 | 3 | 2.000 kr |
27/2 19:08:06 | 4 | 1.700 kr |
27/2 19:08:50 | 5 | 2.500 kr |
27/2 19:11:31 | 4 | 2.200 kr |
27/2 19:11:32 | 3 | 2.600 kr |
27/2 19:13:38 | 5 | Vinnande bud |
27/2 19:15:13 | 4 | 3.000 kr |
- Tema
27 feb
Grafik
PÃ¥ tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Yrjö Edelmann
Yrjö Edelmann, född 1941 i Helsingfors, svensk mÃ¥lare och grafiker. Yrjö Edelmann avled 2016.Läs mer om Yrjö Edelmann
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik komposition litografi litografier litografiskt blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige yrjö edelmann
-
5298 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Figurkomposition ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:19 -
5309 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med g..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:36 -
5307 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:04
-
5299 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:28 -
5304 Färglitografi
Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Föräldrar med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:54 -
6113 Färglitografi
Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:15